Jihlavská fotografka opravdu umí
Horácký fotoklub Jihlava v posledních letech získává jedno ocenění za druhým. Je to také zásluha Jaroslavy Melicharové, která podle názoru prezidenta fotoklubu Lubomíra Maštery patří v současnosti mezi nejlepší fotografy Vysočiny a dalece překračuje amatérskou fotografickou tvorbu.
Jihlavačka Jarka Melicharová se k focení dostávala postupně přes svého dalšího velkého koníčka cestování. „V začátcích jsem cvakala jen dokumentární záběry ze svých cest, později jsem tomu propadala stále více a začala fotit i doma. Asi před 7 lety jsem si koupila první digitální fotoaparát (Panasonic Lumix DMC-FZ7) a k tomu makro předsádku a začala se věnovat makrofotografii. Uchvátil mě miniaturní svět rostlin a hmyzu, který je běžnému pozorovateli na první pohled skryt,“ řekla fotografka.
Své první teoretické vědomosti získávala převážně z odborných článků na internetu nebo foto-časopisů. Je tak přímým důkazem, že základní fotografické znalosti lze získat sebevzděláváním. Logickým dalším krokem je snaha o podělení se svých znalostí s ostatními a to ji přivedlo do řad jihlavského fotoklubu. „Do Horáckého fotoklubu mně přivedla touha naučit se něco víc od zkušenějších fotografů. Poznat nové lidi, které zajímá to stejné, diskutovat s nimi, předávat si zkušenosti a rady,“ potvrdila Jarka.
Po pěti letech svého působení ve fotoklubu nyní zužitkovává kromě znalostí i další svoji složku, totiž fotografické vidění a nesporný talent, spojený s pracovitostí. „Těšíme se, až se vrátí z některé své cesty po světě a ukáže nám svoje fotografie. Nezřídka sedíme doslova s hubou otevřenou nad jejím talentem,“ řekl prezident fotoklubu Maštera a jako příklad uvedl kolekci snímků z Dubaje.
„V současné době fotím zrcadlovkou Canon 450D plus nějaké objektivy a blesky. Na jaře jsem si pořídila na makrofotografii speciální špičkový objektiv, který umožňuje až 5 násobné zvětšení (Canon MPE-65),“ řekla o svém fotovybavení Melicharová. Nejvíce se věnuje makru, ale nebrání se i jiným věcem a technikám. Snaží se být kreativní a neustrnout u jednoho tématu. „Ráda experimentuji. Zkouším luminografii, abstrakci, architekturu, reportážní snímky z cest po světě, zvířata, dokonce i podvodní fotografii.“
Své fotky si nenechává jen pro sebe, ale zajímá ji názor jiných lidí na její tvorbu. „Nejprve jsem fotky dávala na picasaweb. Později jsem začala pokukovat po nějakém více profesionálnějším webu a vybrala jsem si kanadský 500px.com. Zajímalo mě, jak obstojím v konkurenci profesionálních i amatérských fotografů z celého světa. Kupodivu moje tvorba nezapadla, dostávám body a komentáře od lidí třeba z Ameriky nebo Asie. Vyměňujeme si i rady a zkušenosti. Dokonce jednu fotku mi odborná porota vybrala do „topu“ na první stránku webu. To byl pro mě dost velký úspěch,“ přiznala Jarka.
Za svůj největší úspěch co se týká naší republiky považuje dvě druhá místa v mapovém okruhu Vysočina, kde je hodně velká konkurence. Dosáhla také několika úspěchů v různých soutěžích v odborných časopisech a uspořádala pár výstav.
Zeptali jsem se jí, zda neuvažuje o profesionální kariéře?
„O profesionální kariéře zatím neuvažuji. Uživit se tímto oborem by bylo v současné době hodně těžké. Nechám si focení jako krásného koníčka,“ odpověděla Jarka. Přeje si, aby se její fotky stále lidem líbily a také by se prý nebránila nějakým dobrým výsledkům v dalších soutěžích.
Kromě focení se snaží v rámci možností hodně cestovat. „Ráda poznávám cizí země, jejich kulturu a historii. Měla jsem možnost několikrát fotit divoká zvířata na safari v Keni a Tanzánii. To byla skvělá zkušenost, je to něco úplně jiného než je vidět pouze u nás v zoo,“ přiznala Jarka..
Letos na jaře fotila moderní architekturu v Dubaji. „Tady jsem ocenila, jak je místní obyvatelstvo disciplinované, v zemi je čisto, pořádek, bezpečno, téměř vůbec se tu nekrade, nemají tady žádné chuligány a sprejery, kteří jakoukoliv novou stavbu hned zničí a pomalují. Je to s podivem, když si uvědomíme, že 80%obyvatelstva tvoří přistěhovalci ze zemí třetího světa,“ podělila se o své poznatky Melicharová.Сейчас в pin up раздача бонусов подключайтесь.
Navštívila také Střední a Jižní Ameriku (Venezuela, Salvádor, Guatemala, Kuba), Blízký východ (Sýrie, Jordánsko), Asii (Thajsko, Srí Lanka), Austrálii. Největším cestovatelským zážitkem byla pro ni prý cesta po Íránu.
„V médiích o této zemi většinou neslýcháme nic pozitivního, o to větší bylo moje překvapení, když jsem tam našla kulturní, vyspělou zemi s velice pohostinnými a přátelskými lidmi. Turistu zde berou stále ještě podle starých tradic jako hosta a ne jako chodící peněženku, jak je tomu v turisticky „profláklejších“ zemích,“ řekla Jarka.
Zajímáme se, kde se jí líbilo nejvíce? „Nedá se říci, kde se mně líbilo nejvíce. Každá země je úplně jiná. Někde obdivuji historické památky, jinde přírodu a zvířata, podmořský život, nebo supermoderní stavby jak z daleké budoucnosti. Svět je krásný právě svou rozmanitostí a barevností,“ odpověděla Melicharová.
Za svůj nejlepší snímek považuje makrofotografie kapek a chmýří, které bodovali v mapovém okruhy Vysočina, dále orel v letu, za který získala kvalitní profi stativ, nebo fotky z cest – z Londýna a z Keni, za které dostala poukaz na další dovolenou. V časopisech jí vyšly různé fotografie – jak makro, tak cestovatelské.
-pf-
JIHLAVSKÁ fotografka Jaroslava Melicharová pořádá i po Jihlavě samostatné výstavy ze svých cest a umělecké tvorby.
Foto: archiv autorky
MAKROFOTOGRAFIE vodních kapek získala loni druhé místo v soutěži Vysočina.
Foto: archiv autorky
|